Бойові машини зі Сходу України

Від початку буремних подій на Донбасі співробітники нашого музею ні хвилини не залишаються осторонь. В умовах війни вони невтомно збирають артефакти, акумулюють, досліджують й аналізують інформацію, щодня пишуть історію подій та інтерпретують їх музейними засобами. Нині вже зібрано майже 8 тисяч одиниць унікальних музейних предметів – свідків сучасної війни. Більшість із них є частиною персональних комплексів непересічних людей із неординарними долями. Серцем колекції стали автомобілі та техніка, яких українські захисники з гордістю називають своїми «залізними побратимами».

Традиційно нові експонати, вихоплені прямо із прифронтової зони, надходять до музею в будь-який час доби та незалежно від пори року й погодних умов. У переддень новорічних свят музей вкотре відчинив свої двері, щоб прийняти «поранену» техніку.

У районі Сєвєродонецька та Лисичанська Луганської області вірно служила бійцям 53-ї окремої механізованої бригади броньована розвідувально-дозорна машина (БРДМ-2). На броні – напис «Рибак». Ми поки не знаємо, хто його зробив, проте сподіваємося, що екіпаж відгукнеться і розповість музейникам історію «фронтового побратима».

На озброєнні 30-ї окремої механізованої бригади, яка нині носить ім’я князя Костянтина Острозького, перебувала бойова машина піхоти (БМП-1). Улітку 2016 р. у ході боїв із терористами під час обстрілу українських позицій із реактивної артилерійської установки БМ-21 «Град» поблизу м. Волноваха Донецької області машина була підбита прямим попаданням снаряда. На щастя, увесь екіпаж у цей момент перебував в укритті.

Бойова машина піхоти (БМП-2) з 2014 р. була на озброєнні 93-ї окремої механізованої бригади, яка зараз почесно називається «Холодний Яр». Разом вони захищали державний суверенітет і територіальну цілісність України. Вже на початку війни під час обстрілу українських позицій російсько-терористичними військами машина кілька разів зазнала значних ушкоджень. Екіпажу вдалося врятуватися. Після ремонту машина щоразу поверталася «у стрій». Проте 18 липня 2016 р. поблизу с. Кримське Новоайдарського району Луганської області під час бою з ворогом екіпаж БМП-2 підірвався на замаскованій противником протитанковій міні. Загинули старший лейтенант Володимир Цірик та солдат Роман Омельченко. Двоє бійців дістали важких контузій. Понівечена машина тривалий час стояла в «сірій зоні». Проросійські бойовики замінували її, знаючи, що техніку мають забрати з поля бою. Щоб БМП потрапила до музею, мінерами було проведено складну операцію з розмінування та вилучення її з небезпечної території.

Нові унікальні експонати, що були надійним щитом на передовій, посіли гідне місце серед реліквій, презентованих на оглядових майданчиках Меморіального комплексу. Наразі українська військова техніка з поля бою розміщена напроти трофейної російської, захопленої українськими воїнами в 2014 р. Між ними, під склепінням Московської брами, тисячі імен тих, хто віддав найдорожче в боях за свободу України – своє життя.