Церемонія нагородження Праведників народів світу

Катастрофа, Шоа – це не лише факт історії єврейського народу. Це – факт історії всього людства, один із тих вузлових, поворотних моментів, що змінюють саму історію загалом. Жертвами Голокосту стали близько 6 млн євреїв, понад 1,5 млн – загинули на території України. Проте декому вдалося врятуватися. У страшні роки Голокосту були ті, хто, ризикуючи власним життям, протистояв знищенню. Десятки тисяч людей з усіх європейських країн брали участь у порятунку євреїв. Такі люди нині отримують звання «Праведників народів світу». Серед тих, хто намагався зберегти життя євреїв, були й українці.

В Ізраїлі й дотепер вивчають документи часів Другої світової війни. Пошук людей, які врятували євреїв, триває. Щорічно впродовж понад 25 років Посольство Держави Ізраїль в Україні проводить урочисті церемонії нагородження дипломами та медалями Праведників народів світу. За даними на 1 січня 2017 р., звання Праведника народів світу присвоєно 2573 громадянам України, за кількістю Праведників Україна посідає четверте місце у світі після Польщі, Нідерландів та Франції.

Уже вдруге урочиста церемонія проводилася в Національному музеї історії України у Другій світовій війні. Сьогодні Надзвичайний та Повноважний Посол Держави Ізраїль в Україні Еліав Бєлоцерковські вручив шістьом українським родинам дипломи та медалі Праведників народів світу.

Гості заходу почули шість унікальних історій порятунку. Кожна з них неповторна, хвилююча, може стати основою для сценарію кінофільму. Зокрема, родина Марчуків у криївці поблизу рідного села переховувала 12 євреїв, які до кінця життя підтримували зв’язок із своїми рятівниками. Григорій та Олександра Рожанські впродовж війни виховували єврейського хлопчика як власну дитину, а після війни повернули його батькові, який повернувся з фронту.

Жодна з історій не залишила байдужим учасників заходу. На очах бриніли сльози. Після церемонії вручення нагород до гостей із вітальним словом звернулася Віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України пані Іванна Климпуш – Цинцадзе. Вона сказала такі прості, але істині слова: «Важливо завжди вміти подякувати». Також на захід завітали Голова Всеукраїнської асоціації євреїв – колишніх в'язнів гетто і нацистських концтаборів Борис Забарко та голова Комісії УГКЦ для сприяння єдності між християнами отець Ігор Шабан. Голова єврейської ради України Олександр Сусленський зазначив, що за кожною цифрою – чиясь доля. Необхідно, щоб за статистикою йшли імена.

Про роботу науковців музею з вивчення та дослідження теми Голокосту, зокрема трагедії Бабиного Яру в Києві, розповів Генеральний директор Національного музею історії України у Другій світовій війні Іван Ковальчук.

Він зауважив, що вона рельєфно представлена в головній експозиції. Відвідувачі мають можливість ознайомитися з винятковими історіями та оригінальними матеріалами Праведників народів світу. Щиро закликав присутніх поповнювати фондозбірню музею матеріалами таких людей. І тут на співробітників музею чекала приємна несподіванка. Пані Віра та пан Микола Ткачуки, донька та син сьогодні нагороджених посмертно Праведників народів світу Євстихія та Ганни Марчуків, приїхали на церемонію із с. Павлівка Запорізької області. Вони привезли із собою та урочисто передали до музею вишитий мамин рушник, ткані речі та фото з родинного архіву. Приємно, що дорогі серцю речі своїх батьків діти довірили саме нашому музею. Сподіваємось, що наступна церемонія відбудеться також у наших стінах.

2017 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс. Всі права захищено. Копіювання та використання зображень або текстів ресурсу без попередньої письмової згоди власника заборонено.