Історія однієї долі

У фондовій колекції Меморіального комплексу зберігається велика кількість артефактів, які для музейників є не просто речами, а свідками, що розповідають про конкретні людські долі. Науковці наполегливо досліджують історії експозитів, ведуть пошук рідних загиблих учасників Другої світової війни. Ми намагаємося зменшити кількість «німих» експонатів, прагнемо донести ці неймовірні історії до наших відвідувачів.

Десятки років у фондах Меморіалу зберігаються особисті документи службовця Міністерства закордонних справ Німеччини Таберта Бруно, який народився в Берліні у 1884р. Після закінчення школи почав працювати. Потім військова служба, робота в міжнародному туристичному бюро філіалу «American Express Company». У роки Другої світової війни був виконавцем фінансових справ із питань відряджень у відділі культури Міністерства закордонних справ Німеччини. У серпні 1944р. супроводжував документи та багаж Міністерства через Будапешт до Бухареста. Ця поїздка стала для нього останньою – 28 серпня 1944р. загинув на території Словаччини.

З 2014р. співробітники музею розшукували рідних Таберта Бруно, писали численні запити до Німеччини. 29 липня 2017р. отримали відповідь від його доньки – Фрідегарт Машке. У листі вона поділилася спогадами про батька та надіслала родинне фото. А вже 27 вересня 2017р. в Ганновері (Німеччина) відбулася її зустріч із співробітницею музею. Цей день став для 91-річної доньки Таберта особливим. На її очах бриніли сльози радості та смутку водночас. Жінку зворушив той факт, що стільки років документи її батька зберігаються в Національному музеї історії України у Другій світовій війні. У своєму інтерв’ю пані Машке сказала: «Батько був видатною особистістю і при його зв’язках допомагав єврейським родинам покинути нацистську державу. Сам загинув у серпні 1944р.». Вона щиро дякувала співробітникам музею за таку несподівану новину. «Ми бажаємо і молимося за те, щоб сили добра були сильніші ніж ті, що мають думки про помсту, розплату та винищення», – сказала Фрідегарт Машке на закінчення своєї розповіді. Вона побажала Україні та її народу миру й злагоди.

Так, поєднавши сум та радість, закінчилася чергова історія. А нелегка робота з пошуку рідних загиблих у роки Другої світової війни триває.

Переглянути запис розмови з донькою Бруно Таберта

2017 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс. Всі права захищено. Копіювання та використання зображень або текстів ресурсу без попередньої письмової згоди власника заборонено.