Новини

21 травня

Учні навчального закладу «Лісові дзвіночки» в День вишиванки одягли свої найкращі вишиті сорочки та завітали до музею. Вони написали побажання українським воїнам на символічних рушниках. День вишиванки – всеукраїнське свято, покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного одягу.

17 травня

16 травня 2015 року з 18 до 22 години в рамках міжнародної мистецької акції «Ніч музеїв» понад 3,5 тис. киян та гостей столиці ознайомилися з експозиціями музею та стали учасниками заходів, підготовлених для музейної ночі. Відвідувачі Меморіального комплексу були пройняті ідеєю єднання і духовного зцілення. Вони стали учасниками подієвих акцій і пишалися тим, що Україна не раз переживала дні могутності і слави, мала справді легендарних героїв, мужньо долала найважчі випробування, а потім відроджувалась, виростала з руїн, виховувала нові покоління закоханих у рідну землю лицарів правди й волі.

Серед найцікавіших нічних програм:

- театралізована поетично-музична композиція «Моя Україна» у виконанні колективу Київського транспортно-економічного коледжу


- флешмоб «За єдину та вільну Україну»

- мандрівка «Дорогами війни», інтерактивна екскурсія з елементами гри-квесту.

Право потрапити у таку незвичну мандрівку отримували ті, хто дав відповіді на питання, пов’язані з історією війни та експонатами. У таємничій атмосфері затемнених залів учасники здолали часовий відтинок від 1939 року до переможного 1945-го, дізналися про роль і місце України у Другій світовій війні, про героїв і подвиги, про відомих українців, чиї імена ввійшли в історію. Екскурсія була наповнена підготовленими співробітниками Меморіалу театралізованими сценами, у яких капітан ІІ рангу Сергій Ворков – командир есмінця «Сообразительный», Платон Воронько – командир партизанського з’єднання, вояк УПА надавали квестові завдання учасникам, а в розділі експозиції «А мати жде додому сина» мати фронтовика розповідала древню історію про квітку маку і закликала плекати українські традиції, які сягають у глибину віків і несуть в собі пелюстки козацького духу, величі і гідності.

Найактивніші учасники заходу, родини Дубровських, Мєдвєдєвих, Куликів, отримали можливість побачити увінчану маковим вінком скульптуру «Батьківщина-мати», насолодитися неповторною панорамою вечірнього Києва з висоти пташиного польоту.

- у залах музею під час мандрівки

Серед учасників небуденної події перебували:
• мати Героя України Надії Савченко – Марія Іванівна Савченко

Біля матеріалів родини на виставці «Родинна пам’ять про війну: Збережено»

• начальник Гуманітарного інституту Національного університету оборони України імені Івана Черняховського полковник Валерій Миколайович Грицюк зі слухачами інституту
• декан історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка професор Іван Казимирович Патриляк зі студентами університету

Дякуємо всім, хто підтримав наш Меморіал!

15 травня
Переможці та роботи учасників І Луганського обласного літературно-художнього конкурсу «Чому я поважаю професію військового?»Вірш учасниці конкурсу Валерії Куліш, присвячений загиблому в АТО батькові – Івану Володимировичу Кулішу

УВАГА !!!
До Міжнародного дня музеїв
16 травня 2015 р. 18:00 – 22:00
У рамках європейського проекту «Ніч музеїв» Меморіальний комплекс «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 років» запрошує безкоштовно відвідати головну експозицію та пропонує:

- стати свідком театралізованої поетично-музичної композиції «Моя Україна» у виконанні творчого колективу Київського транспортно-економічного коледжу (18:00 – 18:45);
- взяти участь у флешмобі «За єдину та вільну Україну» (18:45);
- здійснити мандрівку «Дорогами війни» (інтерактивна екскурсія з елементами гри-квесту, тривалість якої одна година).

У таємничій атмосфері затемнених залів музею відбуватиметься незвичайна екскурсія, в якій учасникам доведеться здолати часовий відтинок від 1939 року до переможного 1945-го. На шляху до Дня Перемоги, Примирення й Пам’яті мандрівники дізнаються про роль і місце України у Другій світовій війні; про представників українського народу, чиї імена увійшли в історію; про окремі музейні предмети, які представлені в експозиції, про історію створення Меморіалу; стануть учасниками гри-квесту тощо. На найактивнішого учасника заходу чекає сюрприз

- побачити увінчану маковим вінком скульптуру «Батьківщина-мати»;
- насолодитися неповторною панорамою вечірнього Києва з висоти пташиного польоту.

Для огляду працюватимуть майданчики скульптури «Батьківщина-мати» на висоті 36,6 та 91 м (вартість послуг – 50 та 200 грн відповідно)

- у музейному кафе в колі друзів за філіжанкою запашної кави з домашніми пиріжками переглянути улюблену художню кінострічку «У бій ідуть одні «старики» (ласощі за прейскурантом кафе);
- придбати на пам’ять сувеніри в музейній крамниці;
- оглянути у вечірній час об’єкти на території Меморіалу.

Вхід до музею з 18:00 до 22:00 безкоштовний

Додаткова інформація за тел.: (044) 285-94-52

Бажаємо Вам яскравих вражень!

Чекаємо на Вас!

P.S. «Ніч музеїв» («The Night of Museums») – міжнародна мистецька акція, започаткована в 1999 році за ініціативою Міністерства культури Франції. Цей захід покликаний допомогти музеям та галереям світу максимально розкрити свій потенціал, привернути увагу молоді до світових скарбів, розширити коло знавців та шанувальників історичних, культурних і мистецьких цінностей.
12 травня

Учні гімназії «Академія» Святошинського району м. Києва під час проведення уроку пам’яті до 70-ї річниці від Дня Перемоги над нацизмом у Європі.

8 – 9 травня
8 – 9 травня у світлинах
6 травня
Перший заступник Міністра культури України Ігор Ліховий під час перегляду реліквійно-документальної виставки "Родинна пам'ять про війну. Збережено".
6 травня
Учасники військово-патріотичного свята "Примирення заради майбутнього".
5 травня
Урок військової підготовки "Шануймо подвиги дідів своїх, батьків своїх…" для вихованців ліцею-інтернату № 23 "Кадетський корпус" за участю військових ветеранів, представників органів влади та громадськості в Залі Пам'яті музею.

Адміністрація, учнівський колектив, батьківська громада ліцею-інтернату № 23 "Кадетський корпус" під час проведення молодіжно-патріотичного форуму "Два покоління - дві війни".
Урочистий парад "За память, за славу, за честь!" на території Меморіального комплексу.
28 квітня
Учасники Всеукраїнської історико-краєзнавчої конференції учнівської молоді "Молодь України за майбутнє без війни".
26 квітня
Курсанти Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Військового інституту телекомунікацій та інформатизації Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут" - учасники музейного заходу, присвяченого Герою України генерал-лейтенанту Кузьмі Дерев'янку, представникові радянського Верховного Головнокомандування при штабі союзних військ на Далекому Сході, який підписав Акт про капітуляцію Японії 2 вересня 1945 року.
24 квітня
"Священний обов'язок" - складання присяги на вірність українському народові особовим складом Управління державної охорони України.
23 квітня
До 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі.
Краєзнавча конференція юнацтва м.Києва "Молодь України за світ без війни".
22 квітня
Під час проведення музейного фестивалю героїко-патріотичної пісні спільно з Київським транспортно-економічним коледжем.
17 квітня
Виступи учасників та гостей обласної краєзнавчої конференції учнівської молоді Київської області "Шляхами подвигу і слави".
16 квітня
Під час проведення форуму "Сучасні особливості військово-патріотичного виховання і військово-професійної підготовки в навчальних закладах України". Спільно з Всеукраїнською громадською організацією Громадський рух "За Майбутнє", Міністерством оборони України, Департаментом професійно-технічної освіти Міністерства освіти і науки України.
"Я люблю Україну!" - так емоційно висловилися на папері учні спеціалізованої школи Аль-Іршад після екскурсії в Музеї.
10 квітня
Учні київської школи на символічних рушниках пишуть привітання учасникам АТО з Великоднем.
8 квітня
У залі "Окупаційний режим на території України" Меморіального комплексу відбулася подіумна дискусія "Українські в'язні нацистських концтаборів: історія і пам'ять".
До присутніх із вітальним словом звернулися:
- заступник генерального директора з наукової роботи Меморіального комплексу Любов Легасова;
- Голова Українського інституту національної пам'яті, к.і.н. Володимир В'ятрович;
- завідувач відділу історії України періоду Другої світової війни Інституту історії України НАН України, д.і.н. Олександр Лисенко.
У ході дискусії виступили:
- Тетяна Пастушенко, к.і.н., старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України, на тему "Українці в нацистських концентраційних таборах. Скільки їх було і що ми про них знаємо?";
- Марина Дубик, к.і.н., старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України, на тему "Топографія терору. Проблема класифікації, встановлення місць розташування та вивчення історії нацистських таборів на території сучасної України"; - Вікторія Яременко, к.і.н., співробітник Українського інституту національної пам'яті, на тему "Практики і перспективи вшанування пам'яті українських в'язнів нацистських таборів".
Під час заходу широкому загалу була презентована книга "Втеча з "блоку смерті". Масове повстання радянських офіцерів у 20-му блоці концтабору Маутгаузен та "полювання на зайців у Мюльфіртлері". Передумови, наслідки, переосмислення" австрійського історика, докторанта колегіуму "Галичина" при Віденському університеті Матіаса Кальтенбруннера.
Модерував захід Віталій Нахманович, провідний науковий співробітник Музею історії м. Києва.
"Згадуємо разом!" - родинна зустріч у музеї
Михайло Нижник, 77-річний киянин, переглядаючи сімейний фотоархів, згадував свого батька-офіцера, учасника страшних подій минулої війни, яка увірвалася в щасливе життя родини в далекому 1941 році. Споглядаючи світлину свого батька, Михайло Федорович уже вкотре замислився над стрімкістю і швидкоплинністю життя, у коловороті щоденних побутових дрібниць якого ми забуваємо про найголовніше - про родину. Саме з таких міркувань і виникла ідея зібрати всіх своїх рідних разом і закарбувати сімейну зустріч на фотографії, щоб і надалі сімейний альбом зберігав родинну пам'ять для прийдешніх поколінь. Місцем зустрічі Михайло Федорович обрав Меморіальний комплекс "Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941 - 1945 років", у яковому дружна сім'я слухала екскурсію, а Михайло Федорович у залах музею згадував минуле, розповідав про батька. Уся велика родина сфотографувалася на згадку.
Завершилася ця тепла родинна зустріч у музейному кафе, де М. Нижник, його діти та онуки скуштували смачні музейні пиріжки. Давайте частіше "Згадувати разом!" власну історію, робити фотографії і обов'язково доповнювати ними родинні альбоми, адже пам'ять - це запорука нашого майбутнього.
Увага!
З 1 квітня 2015 року Меморіальний комплекс "Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941 - 1945 років" працює БЕЗ ВИХІДНИХ.
У суботу, неділю та святкові дні музей працює з 11:00 до 19:00, виставки бойової техніки та озброєння, експозицій літаків ЛІ-2, МІГ-23 та гелікоптера МІ-24 з 9:00 до 20:00.

Додаткова інформація за тел.: (044) 285-94-52.
Колектив Меморіалу бажає Вам яскравих вражень та приємного відпочинку.
Чекаємо на Вас!
28 березня
"За одну годину я знайшла майже всіх своїх загиблих на війні дідів!", "Уперше архіви війни стали відкритими й доступними", "Дякую за чудовий день, сподіваюся на швидку нову зустріч…" - такими враженнями поділилися учасники унікального музейного майстер-класу з документального пошуку загиблих

28 березня 2015 року в Меморіальному комплексі "Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років" науковці навчали всіх охочих самостійному пошуку інформації про час, місце, обставини загибелі своїх рідних та про місцезнаходження військових могил.
Учасники мали змогу оглянути видання, які містять персональні відомості про полеглих бійців на війні, - примірники "Книг Пам'яті України" та "Книг Скорботи України" тощо; на прикладах оригінальних матеріалів із Документального фонду обліку людських військових втрат України ознайомитися з нормативними правилами та реальною практикою ведення обліку в Червоній армії; дізнатися про доступні бази загиблих та навчитися особливостям роботи з ними; сформувати навички алгоритму документального пошуку, самостійно переглянути електронні копії документів військових частин, нагородні листи, карти бойових дій та скласти документальне досьє на своїх рідних - учасників Другої світової війни.
Щороку до музею надходить близько тисячі запитів про пошук загиблих. Жоден лист не залишається поза увагою музейників та вичерпної відповіді на звернення. Однак ми вважаємо, що самостійний пошук за документами воєнного часу здатен надати нащадкам такі емоції та життєві знання, які будуть з ними назавжди.
Музейні майстер-класи з документального пошуку проводяться безкоштовно, для групи кількістю до 7 чоловік, за попередньою реєстрацією. Детальна інформація на сайті в розділі "Український мартиролог".
18 березня
Учнівська молодь Київського коледжу комп'ютерних технологій та економіки НАУ під час проведення музейного нарису "Знати, щоб пишатися" про Героя України А.І. Волошина.
17 березня
17 березня 2015 року у залах Національного музею історії Великої Вітчизняної війни 1941 - 1945 років відбулася незвичайна оглядова екскурсія… Батьки восьмирічного Романа Василишина були здивовані тим, що місцем, де б він хотів зустрітися з друзями з нагоди свого дня народження, був обраний саме Меморіальний комплекс. Співробітники музею з радістю відгукнулися на цю ініціативу юного киянина і провели для Романа та його однокласників, учнів 2-А класу спеціалізованої школи № 47 ім. А.С. Макаренка Печерського району м. Києва, дитячу екскурсію, під час якої іменник спробував себе у ролі асистента екскурсовода, вдягнувши солдатську пілотку. Діти побачили справжню партизанську землянку, а іменинник отримав листівку з привітанням від командира партизанського загону.

"Дорогий Ромчику!
Я, командир партизанського з'єднання, пишу тобі з самої гущавини українських лісів і маю радість від імені усіх партизанів привітати тебе із днем твого народження. Бажаю тобі здоров'я, мудрості, сили духу. Будь чесним, благородним, поважай людей і вони тобі будуть платити тим же. Люби свою Батьківщину, бо вона людині - друга мати. А люблячого сина мати завжди любитиме!
З днем народження!"

З днем народження, друже Романе, вітає тебе увесь колектив Меморіального комплексу!
13 березня
13 березня 2015 року в Меморіальному комплексі "Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941 - 1945 років" у рамках музейного проекту "Україна. Шлях до свободи" відбулася зустріч науковців та відвідувачів з учасниками АТО, оборонцями Дебальцевого та с. Піски. Своїми розповідями про найзапекліші бої поділилися: молодший лейтенант, командир артилерійського взводу 25-го батальйону територіальної оборони "Київська Русь" Володимир Назаренко та добровольці батальйонів "Карпатська Січ" і "Січ" Мирослав Мисла та Алла Федорченко.
Бійці передали до фондової колекції Національного музею реліквії, пов'язані з бойовими діями на сході України, а саме: Бойовий прапор батальйону "Січ", армійський ніж, військові куртки, фотодокументи тощо.
Ці матеріали будуть використані у різноманітних виставкових проектах.
Інформаційна підтримка: Перший Національний, "5 канал", "112", ТРК "Київ", ТРК "Культура", телеканали новин "24tv", "Еспресо. TV", "Spilno. TV", Радіо Свобода та радіо "Ера", Фотолента, YouTube тощо.
12 березня
Маленькі відвідувачі музею радіють можливості доторкнутися до справжніх речей солдатського побуту часів війни. Під час музейного заняття.
11 березня
Студентська молодь Коледжу морського і річкового флоту Київської державної академії водного транспорту ім. гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного під час заходу присвяченого кавалеру ордена Британської імперії капітану 2-го рангу Бобровникову Павлу Андрійовичу.
6 березня
Під час проведення уроку мужності "Я воюю силою мистецтва" для учнівської молоді Київського коледжу міського господарства Академії муніципального управління (до 110-річчя від дня народження митця, учасника національно-визвольного руху Ніла Хасевича).
Шановні відвідувачі музею!
Важку трофейну техніку, раніше представлену на Михайлівській площі, віднині можна оглянути на території Меморіального комплексу.
5 березня 2015 р.
О 15.00 у 8 залі головної експозиції музею відбулася презентація виставки "Партизанські рейди генерала Наумова", яка розкриває основні віхи життєвого та бойового шляху Героя Радянського Союзу генерал-майора М.І. Наумова, розповідає про його партизанів-побратимів та рейди з'єднання Українських кавалерійських партизанських загонів.
Експозицію створено на базі фондових колекцій Меморіального комплексу "Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941 - 1945 років" та родинного архіву Наумових. В основі виставки понад 100 автентичних пам'яток, більшість з яких експонується вперше. Широкому колу громадськості представлені нагороди, особисті документи, листи М.І. Наумова воєнної доби; фото, документалістика, щоденники та речові матеріали партизанів з'єднання; звіти командування з'єднання Українських кавалерійських партизанських загонів про рейди та автентичні топографічні карти до них.
На увагу відвідувачів заслуговують родинні реліквії братів Наумових - Олександра, Івана та Миколи, які зникли безвісти у вирі війни.
На презентацію виставки були присутні рідні колишнього командира з'єднання та його бійців. Відвідувачі мали можливість ознайомитися з проектом "Електронна Книга Пам'яті України", координатором якого є журналіст Д.С. Заборин.
До адміністрації Меморіального комплексу звернулося по допомогу командування батальйону особливого призначення "Київ - 1", який бере участь в АТО на Сході України. Маючи в наявності кулемети ДШК, що вже зняті з виробництва та озброєння і стали музейними експонатами, військові хотіли їх удосконалити й надалі використовувати в бойових діях.
Завдяки наданій технічній інформації, а також виготовленню силами співробітників музею триног, кулемети зможуть вести круговий та зенітний вогонь, що значно розширить їх бойове застосування.
Під час зустрічі бійці батальйону передали до музею військові артефакти із зони бойових дій - пускові пристрої ручних протитанкових гранатометів різних калібрів та прапор підрозділу.
27 лютого
Учнівська молодь Київського коледжу міського господарства Академії муніципального управління під час музейного заняття "Листи, що поєднують…"
18 лютого
Під час презентації виставки художниці Христини Гайдамаки "Щоденник на рушнику", представленої в рамках виставкового проекту "Україна. Шлях до свободи"
Христина Гайдамака - автор виставки, член національної спілки художників України
Написання побажань на рушнику-оберегу для бійців 11-го та 25-го батальйонів територіальної оборони "Київська Русь"
18 лютого
18 лютого 2015 року о 15 годині в головному корпусі Меморіального комплексу відбудеться презентація виставки художниці Христини Гайдамаки "Щоденник на рушнику", представленої в рамках виставкового проекту "Україна. Шлях до свободи".
15 лютого
В експозиції "Трагедія і доблесть Афгану" та "На чужих війнах"
Зустріч бойових побратимів на території Меморіалу
15 лютого
День вшанування учасників бойових дій на території інших держав.

9 лютого

9 лютого напередодні Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав голова Печерської РДА Сергій Мартинчук та лідери учнівського самоврядування шкіл Печерська відвідали реліквійну експозицію "Трагедія і доблесть Афгану".

Діти з цікавістю оглянули зали експозиції та прослухали розповідь екскурсовода, позаяк історію краще вивчати на конкретних прикладах. В експозиції "Трагедія і доблесть Афгану" представлено понад 4 тисячі експонатів. Численні фотографії, документи, речі, листи, плакати відображають події афганської війни (1979 - 1989 роки), акцентують увагу на її трагічних наслідках, розповідають про вірність військовому обов'язку, доблесть і героїзм учасників,. У залі "Чорний тюльпан" поіменно названо і увічнено 3 280 наших співвітчизників, які полягли в Афганістані.

Як зазначив Сергій Мартинчук, відвідання учнями цієї пам'ятної унікальної експозиції вагомий і злободенний захід для патріотичного виховання прийдешнього покоління у важкі для країни часи. "Жодна війна не може бути забутою, тим більше десятирічна війна в Афганістані, коли гинули та втрачали здоров'я тисячі українців, виконуючи свій обов'язок до кінця. Тому пам'ять про загиблих земляків житиме вічно в наших серцях", - відзначив очільник районної державної адміністрації.

Генеральний директор Меморіального комплексу І.П. Ковальчук обговорює плани спільної роботи з головою Печерської РДА С.О. Мартинчуком.


Під час екскурсії в експозиції "Трагедія і доблесть Афгану"
5 лютого
Найкращі знавці історії з київських училищ професійної освіти під час гри-квесту "Дорогами війни".

У рамках виставкового проекту "Україна. Шлях до свободи" у ввідному залі Меморіального комплексу "Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941 - 1945 років" представлено виставку "Щоденник на рушнику" художниці Христини Гайдамаки. Це щоденник сучасної українки, складений із рушникових символів, у яких закодовано обереги українського народу, генетичний код нації, які суголосні народним пісням часів української національно-визвольної боротьби 40 - 50 років ХХ століття.
Поєднавшись із мистецтвом ХХІ століття, рушники свідчать про послідовність і наступність боротьби за свободу й незалежність України.

Довідки за тел.: (044) 285-94-52


Каталог виставки видано у форматі щомісячного календаря на 2015 рік.
Це благодійний проект, кошти від якого будуть спрямовані на підтримку бійців, які нині захищають територіальну цілісність та незалежність на сході України.

З питань придбання каталогу звертатися за тел.: (044) 284-04-14
або на сторінці фейсбук: Gaidamaka Kristina

Слава Україні!
Героям Слава!
27 січня
27 січня, в Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту, Прем'єр-міністр України А.П. Яценюк та Віце-прем'єр-міністр з гуманітарних питань - Міністр культури України В.А. Кириленко відвідали відкриту напередодні виставку "Концтабір Аушвіц - український вимір. Дослідження, документи, свідчення".
Під час огляду виставки
27 січня - Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту
Вікопомна дата була запроваджена 1 листопада 2005 р. за рішенням Генеральної Асамблеї ООН. Саме в цей день, 27 січня 1945 р., радянські війська визволили найбільший нацистський табір смерті Аушвіц-Біркенау. За різними підрахунками, в Аушвіцькій концентраційно-табірній мережі загинуло до 1,3 млн осіб - громадян двадцяти країн світу.

"… Голокост, що призвів до винищення однієї третини євреїв і незліченних жертв із числа представників інших меншин, буде завжди слугувати всім народам застереженням про небезпеки, що приховують у собі ненависть, фанатизм, расизм і упередженість…"
З резолюції Генеральної Асамблеї ООН. 1 листопада 2005 р.


26 січня 2015 р.
О 12.00 у виставковому залі Меморіального комплексу відбулося відкриття виставки "Концтабір Аушвіц - український вимір. Дослідження, документи, свідчення", створеної до 70-річчя визволення нацистського концтабору Аушвіц-Біркенау та Міжнародного дня пам'яті жертв Голокосту.
На презентації були присутні: Віце-прем'єр-міністр з гуманітарних питань - Міністр культури України В. Кириленко; Перший заступник Міністра культури України І. Ліховий; Голова Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності М. Княжицький; Надзвичайний і Повноважний Посол Держави Ізраїль в Україні Е. Бєлоцерковські; перший секретар Посольства Держави Ізраїль в Україні Г. Гіладі; радник Посольства Республіки Польща, аташе з питань освіти та науки А. Кузьма; директор Польського інституту в Києві, Радник-посланник Посольства Республіки Польща в Україні Е. Фігель; директор Інституту історії України НАН України, академік НАН України В. Смолій; Голова Українського інституту національної пам'яті В. В'ятрович, а також представники наукових інституцій, архівних установ, музеїв України, ветеранських організацій, творчих спілок.
На виставковій площі представлено близько 300 музейних предметів, більшість яких становлять матеріали, отримані за результатами пошукової та науково-дослідницької діяльності співробітників Меморіального комплексу. Серед них особисті документи учасників визволення Аушвіца, військовополонених, учасників руху Опору, остарбайтерів, євреїв, колишніх малолітніх в'язнів, які після визволення виховувалися в дитячому будинку № 13 м. Києва.
Художньо-образною домінантою виставкової експозиції є оригінальні малюнки З.Ш. Толкачова, художника при Політуправлінні 1-го Українського фронту; фотозображення рук колишніх в'язнів Аушвіца, назавжди затаврованих номерами; реліквійно-образні комплекси "Пісочний годинник" із залученням речей в'язнів нацистських таборів та "Шлях до пекла", що складається з реліквійних матеріалів, фотосвідчень, листів-спогадів, анкет тощо.
Виставка розрахована на широке коло відвідувачів. Її мета - гідне увічнення пам'яті жертв Голокосту та нацистських концтаборів, зокрема українців та вихідців з України, протистояння расовій і національній нетерпимості, консолідація суспільства у прагненні до миру та злагоди.
Запрошуємо всіх відвідати виставку.
Відкриття виставки
Під час огляду виставки
21 січня 2015 року
Учнівська молодь під час інтерактивного заняття "З Новим роком, Солдате!"

2 - 7 січня 2015 року
Написання привітань та виготовлення подарунків юними відвідувачами музею для українських воїнів.

У головному корпусі Меморіального комплексу представлено фотовиставку "Україна. Шлях до свободи".
Свобода й незалежність… До цих омріяних висот кожен народ, кожна держава прямують своїм шляхом. Для українського народу це сходження триває вже не одне століття. Нині ми є свідками й учасниками нового етапу боротьби, який розпочався на Майдані, а тепер його події розгортаються на Сході України, де наш народ веде нерівний бій за власне гідне місце в союзі суверенних народів.
Ви побачите цю боротьбу очима тих, хто, ризикуючи власним життям, побував у епіцентрі подій. Це відомі фоторепортери, журналісти та волонтери - Єфрем Лукацький, Максим Дондюк, Сергій Лойко, Ігор Волосянкін та Павло Нетьосов. На виставці представлено 137 фотографій. Авторські назви і коментарі до світлин здебільшого збережені.
Виставка розрахована на широке коло відвідувачів. Її мета - об'єднати суспільство навколо ідеї боротьби за свободу й незалежність України, зробити її справою честі кожного українця.
Запрошуємо всіх відвідати виставку.

Я був у Музеї кілька років тому і сприймав усе побачене наче документальне кіно - не зі мною, не з моєї реальності, не з моєї епохи.
Я прийшов у Музей зараз, після фронту, і відчув, що між мною і образами героїв минулої війни залишилося тільки тоненьке скло вітрини. Невидима стіна часу зникла. З фотографій на мене дивляться мої однолітки. Люди з обличчями моїх однополчан. Ми разом з ними ніби існуємо поза часом. Дуже дивне відчуття.
Дмитро Різниченко, учасник АТО 2014 року.
13.01.2015 р.
УВАГА!
Меморіальний комплекс продовжує формування спільноти
"Друзі Музею"
Спільнота має на меті розширити коло своїх друзів, заохотити постійних відвідувачів, а також залучити позабюджетні кошти для реалізації нових проектів.
Програмою членства у спільноті передбачено участь різних вікових та соціальних груп, а саме: дітей, учнівської молоді, студентів, дорослих людей, родин, а також людей з обмеженими фізичними можливостями.
Членство у спільноті "Друзі музею" спрямоване на двосторонню зацікавленість як самих представників спільноти - участь та підтримка музейних проектів, зокрема й матеріальна, так і співробітників музею - безкоштовний вхід або знижки на квитки, безкоштовне паркування, інформування та ексклюзивні запрошення на музейні заходи, доступ до музейної бібліотеки, індивідуальні наукові консультації тощо.
Зазначимо, що впродовж багатьох років спільнота "Друзі Музею" фактично існує, адже деякі заклади надають підтримку Меморіальному комплексу, плідно співпрацює з ним.
Варто відзначити прізвища осіб та назви організацій, які здійснили благодійні внески у грошових коштах, необхідних матеріалах чи передали цінні предмети в 2014 році:
Богарт Мартін (Королівство Бельгія)
Корпорація "Оболонь" (м. Київ)
Малєванчук Наталія, ПП "Роса" (м. Київ)
Миронішини Світлана та Ірина (м. Коломия)
Шатохіна Олександра (м. Київ)
Шевчук Всеволод (м. Київ)
Юридичне бюро "Домініум" (м. Київ).
Колектив Меморіального комплексу висловлює щиру вдячність партнерам, благодійникам, меценатам і спільноті, які підтримали Меморіальний комплекс у непростий для України час.
Сподіваємося, що давні шляхетні традиції вітчизняного благодійництва будуть підтримані й надалі.
Запрошуємо всіх охочих до членства в спільноті "Друзі Музею".

Оголошення

Останнім часом Києвом поширюються об'яви про купівлю нагород періоду Великої Вітчизняної війни нібито для музею історії Великої Вітчизняної війни.
Керівництво Меморіального комплексу "Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років" офіційно заявляє про свою непричетність до подібних оголошень і закликає громадян украй обережно ставитися до пропозицій приватних осіб.

Україна. Війна. Власна пам'ять

Родинна пам'ять про війну

ВІЙСЬКОВО-ІСТОРИЧНИЙ МЕРИДІАН

Історія великих страждань

Київські адреси сповіщень про загибель

Хроніка визволення

Військово-історичний календар

Миттєвості війни

Україна у другій світовій війн

Листи 41-го шукають своїх адресатів

Допоможіть знайти

Непрочитані листи 1941-го

Київ очима ворога