Новини

6 березня
Під час проведення уроку мужності "Я воюю силою мистецтва" для учнівської молоді Київського коледжу міського господарства Академії муніципального управління (до 110-річчя від дня народження митця, учасника національно-визвольного руху Ніла Хасевича).
Шановні відвідувачі музею!
Важку трофейну техніку, раніше представлену на Михайлівській площі, віднині можна оглянути на території Меморіального комплексу.
5 березня 2015 р.
О 15.00 у 8 залі головної експозиції музею відбудеться презентація виставки "Партизанські рейди генерала Наумова", яка розкриває основні віхи життєвого та бойового шляху Героя Радянського Союзу генерал-майора М.І. Наумова, розповідає про його партизанів-побратимів та рейди з'єднання Українських кавалерійських партизанських загонів.
Експозицію створено на базі фондових колекцій Меморіального комплексу "Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941 - 1945 років" та родинного архіву Наумових. В основі виставки понад 100 автентичних пам'яток, більшість з яких експонується вперше. Широкому колу громадськості представлені нагороди, особисті документи, листи М.І. Наумова воєнної доби; фото, документалістика, щоденники та речові матеріали партизанів з'єднання; звіти командування з'єднання Українських кавалерійських партизанських загонів про рейди та автентичні топографічні карти до них.
На увагу відвідувачів заслуговують родинні реліквії братів Наумових - Олександра, Івана та Миколи, які зникли безвісти у вирі війни.
На презентацію виставки запрошені рідні колишнього командира з'єднання та його бійців. Відвідувачі матимуть можливість ознайомитися з проектом "Електронна Книга Пам'яті України", координатором якого є журналіст Д.С. Заборин.
До адміністрації Меморіального комплексу звернулося по допомогу командування батальйону особливого призначення "Київ - 1", який бере участь в АТО на Сході України. Маючи в наявності кулемети ДШК, що вже зняті з виробництва та озброєння і стали музейними експонатами, військові хотіли їх удосконалити й надалі використовувати в бойових діях.
Завдяки наданій технічній інформації, а також виготовленню силами співробітників музею триног, кулемети зможуть вести круговий та зенітний вогонь, що значно розширить їх бойове застосування.
Під час зустрічі бійці батальйону передали до музею військові артефакти із зони бойових дій - пускові пристрої ручних протитанкових гранатометів різних калібрів та прапор підрозділу.
27 лютого
Учнівська молодь Київського коледжу міського господарства Академії муніципального управління під час музейного заняття "Листи, що поєднують…"
18 лютого
Під час презентації виставки художниці Христини Гайдамаки "Щоденник на рушнику", представленої в рамках виставкового проекту "Україна. Шлях до свободи"
Христина Гайдамака - автор виставки, член національної спілки художників України
Написання побажань на рушнику-оберегу для бійців 11-го та 25-го батальйонів територіальної оборони "Київська Русь"
18 лютого
18 лютого 2015 року о 15 годині в головному корпусі Меморіального комплексу відбудеться презентація виставки художниці Христини Гайдамаки "Щоденник на рушнику", представленої в рамках виставкового проекту "Україна. Шлях до свободи".
15 лютого
В експозиції "Трагедія і доблесть Афгану" та "На чужих війнах"
Зустріч бойових побратимів на території Меморіалу
15 лютого
День вшанування учасників бойових дій на території інших держав.

9 лютого

9 лютого напередодні Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав голова Печерської РДА Сергій Мартинчук та лідери учнівського самоврядування шкіл Печерська відвідали реліквійну експозицію "Трагедія і доблесть Афгану".

Діти з цікавістю оглянули зали експозиції та прослухали розповідь екскурсовода, позаяк історію краще вивчати на конкретних прикладах. В експозиції "Трагедія і доблесть Афгану" представлено понад 4 тисячі експонатів. Численні фотографії, документи, речі, листи, плакати відображають події афганської війни (1979 - 1989 роки), акцентують увагу на її трагічних наслідках, розповідають про вірність військовому обов'язку, доблесть і героїзм учасників,. У залі "Чорний тюльпан" поіменно названо і увічнено 3 280 наших співвітчизників, які полягли в Афганістані.

Як зазначив Сергій Мартинчук, відвідання учнями цієї пам'ятної унікальної експозиції вагомий і злободенний захід для патріотичного виховання прийдешнього покоління у важкі для країни часи. "Жодна війна не може бути забутою, тим більше десятирічна війна в Афганістані, коли гинули та втрачали здоров'я тисячі українців, виконуючи свій обов'язок до кінця. Тому пам'ять про загиблих земляків житиме вічно в наших серцях", - відзначив очільник районної державної адміністрації.

Генеральний директор Меморіального комплексу І.П. Ковальчук обговорює плани спільної роботи з головою Печерської РДА С.О. Мартинчуком.


Під час екскурсії в експозиції "Трагедія і доблесть Афгану"
5 лютого
Найкращі знавці історії з київських училищ професійної освіти під час гри-квесту "Дорогами війни".

У рамках виставкового проекту "Україна. Шлях до свободи" у ввідному залі Меморіального комплексу "Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941 - 1945 років" представлено виставку "Щоденник на рушнику" художниці Христини Гайдамаки. Це щоденник сучасної українки, складений із рушникових символів, у яких закодовано обереги українського народу, генетичний код нації, які суголосні народним пісням часів української національно-визвольної боротьби 40 - 50 років ХХ століття.
Поєднавшись із мистецтвом ХХІ століття, рушники свідчать про послідовність і наступність боротьби за свободу й незалежність України.

Довідки за тел.: (044) 285-94-52


Каталог виставки видано у форматі щомісячного календаря на 2015 рік.
Це благодійний проект, кошти від якого будуть спрямовані на підтримку бійців, які нині захищають територіальну цілісність та незалежність на сході України.

З питань придбання каталогу звертатися за тел.: (044) 284-04-14
або на сторінці фейсбук: Gaidamaka Kristina

Слава Україні!
Героям Слава!
27 січня
27 січня, в Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту, Прем'єр-міністр України А.П. Яценюк та Віце-прем'єр-міністр з гуманітарних питань - Міністр культури України В.А. Кириленко відвідали відкриту напередодні виставку "Концтабір Аушвіц - український вимір. Дослідження, документи, свідчення".
Під час огляду виставки
27 січня - Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту
Вікопомна дата була запроваджена 1 листопада 2005 р. за рішенням Генеральної Асамблеї ООН. Саме в цей день, 27 січня 1945 р., радянські війська визволили найбільший нацистський табір смерті Аушвіц-Біркенау. За різними підрахунками, в Аушвіцькій концентраційно-табірній мережі загинуло до 1,3 млн осіб - громадян двадцяти країн світу.

"… Голокост, що призвів до винищення однієї третини євреїв і незліченних жертв із числа представників інших меншин, буде завжди слугувати всім народам застереженням про небезпеки, що приховують у собі ненависть, фанатизм, расизм і упередженість…"
З резолюції Генеральної Асамблеї ООН. 1 листопада 2005 р.


26 січня 2015 р.
О 12.00 у виставковому залі Меморіального комплексу відбулося відкриття виставки "Концтабір Аушвіц - український вимір. Дослідження, документи, свідчення", створеної до 70-річчя визволення нацистського концтабору Аушвіц-Біркенау та Міжнародного дня пам'яті жертв Голокосту.
На презентації були присутні: Віце-прем'єр-міністр з гуманітарних питань - Міністр культури України В. Кириленко; Перший заступник Міністра культури України І. Ліховий; Голова Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності М. Княжицький; Надзвичайний і Повноважний Посол Держави Ізраїль в Україні Е. Бєлоцерковські; перший секретар Посольства Держави Ізраїль в Україні Г. Гіладі; радник Посольства Республіки Польща, аташе з питань освіти та науки А. Кузьма; директор Польського інституту в Києві, Радник-посланник Посольства Республіки Польща в Україні Е. Фігель; директор Інституту історії України НАН України, академік НАН України В. Смолій; Голова Українського інституту національної пам'яті В. В'ятрович, а також представники наукових інституцій, архівних установ, музеїв України, ветеранських організацій, творчих спілок.
На виставковій площі представлено близько 300 музейних предметів, більшість яких становлять матеріали, отримані за результатами пошукової та науково-дослідницької діяльності співробітників Меморіального комплексу. Серед них особисті документи учасників визволення Аушвіца, військовополонених, учасників руху Опору, остарбайтерів, євреїв, колишніх малолітніх в'язнів, які після визволення виховувалися в дитячому будинку № 13 м. Києва.
Художньо-образною домінантою виставкової експозиції є оригінальні малюнки З.Ш. Толкачова, художника при Політуправлінні 1-го Українського фронту; фотозображення рук колишніх в'язнів Аушвіца, назавжди затаврованих номерами; реліквійно-образні комплекси "Пісочний годинник" із залученням речей в'язнів нацистських таборів та "Шлях до пекла", що складається з реліквійних матеріалів, фотосвідчень, листів-спогадів, анкет тощо.
Виставка розрахована на широке коло відвідувачів. Її мета - гідне увічнення пам'яті жертв Голокосту та нацистських концтаборів, зокрема українців та вихідців з України, протистояння расовій і національній нетерпимості, консолідація суспільства у прагненні до миру та злагоди.
Запрошуємо всіх відвідати виставку.
Відкриття виставки
Під час огляду виставки
21 січня 2015 року
Учнівська молодь під час інтерактивного заняття "З Новим роком, Солдате!"

2 - 7 січня 2015 року
Написання привітань та виготовлення подарунків юними відвідувачами музею для українських воїнів.

У головному корпусі Меморіального комплексу представлено фотовиставку "Україна. Шлях до свободи".
Свобода й незалежність… До цих омріяних висот кожен народ, кожна держава прямують своїм шляхом. Для українського народу це сходження триває вже не одне століття. Нині ми є свідками й учасниками нового етапу боротьби, який розпочався на Майдані, а тепер його події розгортаються на Сході України, де наш народ веде нерівний бій за власне гідне місце в союзі суверенних народів.
Ви побачите цю боротьбу очима тих, хто, ризикуючи власним життям, побував у епіцентрі подій. Це відомі фоторепортери, журналісти та волонтери - Єфрем Лукацький, Максим Дондюк, Сергій Лойко, Ігор Волосянкін та Павло Нетьосов. На виставці представлено 137 фотографій. Авторські назви і коментарі до світлин здебільшого збережені.
Виставка розрахована на широке коло відвідувачів. Її мета - об'єднати суспільство навколо ідеї боротьби за свободу й незалежність України, зробити її справою честі кожного українця.
Запрошуємо всіх відвідати виставку.

Я був у Музеї кілька років тому і сприймав усе побачене наче документальне кіно - не зі мною, не з моєї реальності, не з моєї епохи.
Я прийшов у Музей зараз, після фронту, і відчув, що між мною і образами героїв минулої війни залишилося тільки тоненьке скло вітрини. Невидима стіна часу зникла. З фотографій на мене дивляться мої однолітки. Люди з обличчями моїх однополчан. Ми разом з ними ніби існуємо поза часом. Дуже дивне відчуття.
Дмитро Різниченко, учасник АТО 2014 року.
13.01.2015 р.
УВАГА!
Меморіальний комплекс продовжує формування спільноти
"Друзі Музею"
Спільнота має на меті розширити коло своїх друзів, заохотити постійних відвідувачів, а також залучити позабюджетні кошти для реалізації нових проектів.
Програмою членства у спільноті передбачено участь різних вікових та соціальних груп, а саме: дітей, учнівської молоді, студентів, дорослих людей, родин, а також людей з обмеженими фізичними можливостями.
Членство у спільноті "Друзі музею" спрямоване на двосторонню зацікавленість як самих представників спільноти - участь та підтримка музейних проектів, зокрема й матеріальна, так і співробітників музею - безкоштовний вхід або знижки на квитки, безкоштовне паркування, інформування та ексклюзивні запрошення на музейні заходи, доступ до музейної бібліотеки, індивідуальні наукові консультації тощо.
Зазначимо, що впродовж багатьох років спільнота "Друзі Музею" фактично існує, адже деякі заклади надають підтримку Меморіальному комплексу, плідно співпрацює з ним.
Варто відзначити прізвища осіб та назви організацій, які здійснили благодійні внески у грошових коштах, необхідних матеріалах чи передали цінні предмети в 2014 році:
Богарт Мартін (Королівство Бельгія)
Корпорація "Оболонь" (м. Київ)
Малєванчук Наталія, ПП "Роса" (м. Київ)
Миронішини Світлана та Ірина (м. Коломия)
Шатохіна Олександра (м. Київ)
Шевчук Всеволод (м. Київ)
Юридичне бюро "Домініум" (м. Київ).
Колектив Меморіального комплексу висловлює щиру вдячність партнерам, благодійникам, меценатам і спільноті, які підтримали Меморіальний комплекс у непростий для України час.
Сподіваємося, що давні шляхетні традиції вітчизняного благодійництва будуть підтримані й надалі.
Запрошуємо всіх охочих до членства в спільноті "Друзі Музею".

Оголошення

Останнім часом Києвом поширюються об'яви про купівлю нагород періоду Великої Вітчизняної війни нібито для музею історії Великої Вітчизняної війни.
Керівництво Меморіального комплексу "Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років" офіційно заявляє про свою непричетність до подібних оголошень і закликає громадян украй обережно ставитися до пропозицій приватних осіб.

Україна. Війна. Власна пам'ять

Родинна пам'ять про війну

ВІЙСЬКОВО-ІСТОРИЧНИЙ МЕРИДІАН

Історія великих страждань

Київські адреси сповіщень про загибель

Хроніка визволення

Військово-історичний календар

Миттєвості війни

Україна у другій світовій війн

Листи 41-го шукають своїх адресатів

Допоможіть знайти

Непрочитані листи 1941-го

Київ очима ворога